Strony oparte o kreatory WWW mają najlepsze wyniki PageSpeed


Niestety jest to fałszywe stwierdzenie. Twórcy kreatorów stron internetowych starają się nadążyć za trendami i wdrażają rozwiązania, których celem jest przyspieszenie stron klientów. Na platformach wprowadza się np. minifikację kodu, zmianę priorytetu wczytywania poszczególnych elementów witryny, a także poprawki optymalizacyjne umieszczanych zdjęć.

Są to jednak działania, które nie pozwalają w pełni na osiągnięcie satysfakcjonujących wyników w testach przygotowanych m.in. przez Google.

Największym problemem w przypadku serwisów stworzonych za pomocą kreatorów są nieużywane fragmenty kodów i zbyt duży DOM. To elementy, które możemy poprawić pod warunkiem, że dysponujemy dostępem do kodu źródłowego witryny. W znacznej większości taki dostęp nie jest udostępniany.

Szybkość ładowania strony nie jest to jednak czynnik, który przekreśla możliwość skutecznego pozycjonowania. Ważny jest to natomiast czynnik z punktu widzenia użytkownika, dla którego liczy się przede wszystkim wygoda podczas korzystania z serwisu.