“Poukładaj sobie raka” to kampania społeczna, którą zainicjowało Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN, które należy do grona prekursorów opieki psychoonkologicznej w Polsce. Po latach doświadczeń w 2014 roku otworzyło pierwsze w Polsce stacjonarne Centrum Psychoonkologii, aby z oferowanej pomocy mogli korzystać pacjenci z całej Polski.

“Wiemy, jak ważne jest  psychologiczne wsparcie, które uwzględnia rolę psychiki w dążeniu do poprawy zdrowia i jakości życia. Wiemy też, jak bardzo brakuje tej pomocy w standardowej opiece medycznej. Stąd nasze starania o włączenie i zapewnienie opieki psychoonkologicznej chorym i ich bliskim.” – mówi Iwona Nawara, psychoonkolog i Członek Zarządu Stowarzyszenia.

Jaki jest cel kampanii?

Kampania “Poukładaj sobie raka” podkreśla, że życie po diagnozie wymaga wielu zmian, a nastawienie psychiczne chorego ma znaczący wpływ na wyniki leczenia i jakość życia.  Unicorn zaznacza, że niezwykle ważne jest, aby na tej drodze mieć mądre wsparcie bliskich. Ambasadorami akcji są Państwo Barbara i Jerzy Stuhrowie, którzy 16 lat temu tworzyli Unicorn i od lat wspierają go swoimi działaniami na rzecz chorych. Obecnie mogą też przede wszystkim dzielić się swoimi osobistymi doświadczeniami radzenia sobie z chorobą nowotworową.

“Centrum Psychoonkologii to miejsce, które powstało z myślą o tych, którzy zmagają się z chorobą nowotworową. Może tu przyjść każdy – osoba dotknięta chorobą, czy osoba wspierająca, a także ktokolwiek z naszych przyjaciół i osób zainteresowanych. Nasi specjaliści oferują wsparcie psychoonkologiczne w formie indywidualnych i grupowych spotkań, które służą uruchomieniu potencjału organizmu do zdrowienia. Organizujemy także różnorodne wykłady i zajęcia ruchowe, które przynoszą wiedzę, uspokajają emocje i polepszają komfort życia. Jesteśmy po to, aby pomóc chorym „poukładać sobie raka.” – mówią Barbara i Jerzy Stuhrowie.

Co oferuje Centrum Psychoonkologii?

Doświadczenia innych krajów i badania naukowe wskazują, że psychologiczne wsparcie to właściwy kierunek w celu poprawy efektywności leczenia i jakości opieki nad chorym onkologicznie. Stowarzyszenie prowadzi więc w ramach zajęć, warsztatów i spotkań:

  • indywidualne i grupowe wsparcie psychoonkologiczne,
  • konsultacje ze specjalistami (lekarz onkolog, dietetyk, rehabilitant, doradca zawodowy, prawnik, pracownik socjalny),
  • zajęcia ruchowe i relaksacyjne,
  • wielospecjalistyczne warsztaty stacjonarne (kilkudniowe zajęcia z różnymi specjalistami).

Stowarzyszenie dąży do tego, aby pomoc psychoonkologiczna stała się standardem leczenia. A kampanią społeczną “Poukładaj sobie raka” chce zwrócić uwagę na potrzebę korzystania z takiej pomocy, jakie oferuje Centrum Psychoonkologii Unicorn.

Szczegóły: http://unicorn.org.pl/centrum-psychoonkologii/

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka Plików CookiesZamknij